O STRONIE

Postponować to lekceważyć, a nie odkładać na później, jak mogliby wnioskować znający angielski.

Gdy żonę ktoś określi per Aspazja, to powód do dumy, a nie do wyjścia z delikwentem przed budynek.

Pociot z kolei to nie obraźliwe określenie homoseksualisty, tylko staropolskie nazwanie męża ciotki.

Słowo Dnia powstało po to, żeby pomóc uchronić Was przed popełnianiem podobnych foyer [fuaje]… przepraszam, fa po… yyy… znaczy faux pas [fo pa].

Mam nadzieję, że wyrazy jakie znajdziecie na stronie, będą dla Was przydatne, ciekawe, a czasem nawet zabawne. Publikując „Słowa dnia” wierzę, że nie tylko pomogę Wam w unikaniu gaf, ale też, jeśli nie przede wszystkim, sprawię satysfakcję – że właśnie powiększacie swój zasób słów, albo wręcz przeciwnie – że objaśniany wyraz już znacie.

Reasumując, nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się kim jest prestidigitator, i jak zripostować, gdy ktoś imputuje, że z nas ksobni ignoranci.

Miłej lektury!

Zuza Reda-Jakima



Główne źródła z jakich korzystam:

  • „Słownik wyrazów obcych” pod redakcją Jana Tokarskiego
  • Sjp.pwn.pl
  • So.pwn.pl
  • Słownik-online.pl/Kopalinski
  • Wikipedia
  • Obcyjezykpolski.interia.pl

129 myśli na temat “O STRONIE”

  1. Bardzo Ci dziękuję, ponieważ Twój blog wykonuje za mnie robotę, którą powinienem czynić sam 🙂 Od dawna przylepiam na szafie karteczki z wyrazami, które mam „wbić” sobie do głowy. Subskrypcja uwolni nieco przestrzeni z tejże szafy 🙂 Pozdrawiam i z przyjemnością umieszczam odnośnik!

    Polubienie

  2. Inicjatywa budująca, acz w pewnym sensie też skłaniająca do lenistwa mentalnego – podane na tacy niekoniecznie smakuje lepiej niż samodzielnie przygotowane danie. Ponieważ jednak czasy mamy jakie mamy, i zdecydowana większość korzystających ze słów siedzi obecnie w sieci zamiast w książkach, to uznaję, że ten sposób poszerzania słownictwa mas jest lepszy niż żaden.

    Życzę wytrwałości w wzbogacaniu zasobów strony w kolejne, „trudne” wyrazy.

    Polubienie

  3. Strona to strzał w dziesiątkę, jakiś czas temu „zamówiłam” dostawę na skrzynkę i dokształcam się codziennie 🙂
    Trzymam kciuki, żeby ten blog działał jak najdłużej!

    Pozdrawiam!

    PS. Czy dostanę pozwolenie na zlinkowanie tej strony w swoim blogu (http://annabutrym.pl) i wprowadzenie czytelnika w jego charakter poprzez skopiowanie tekstu „O stronie” (oczywiście znów z linkiem i adnotacją, że to słowa Autorki bloga)?

    Polubienie

  4. Świetna inicjatywa!

    „Słowo dnia” mi się kojarzyło do tej pory wyłącznie z obcojęzycznymi portalami, na których można było uzupełniać swoją naukę języka. Teraz się okazuje, jak wiele braków mam w moim ojczystym języku. Sam jakiś czas temu zacząłem zapisywać co ciekawsze słowa w języku polskim i angielskim – ale aż takiego bogactwa nie udało mi się zebrać. 🙂

    Polubienie

      1. Swoją drogą, jestem ciekaw, ile wyrazów z mojej własnej listy się tutaj pojawi – miałem już „ersatz” i „apozjopezę”. 🙂
        Ale jakby Ci brakowało pomysłów na nowe słowo dnia, to chętnie służę pomocą.

        Polubienie

      2. Ok. Moje propozycje:
        paromonazja, aglet, serendypność, transgresja, komiliton, decorum, kwinkunks, promiskuityzm, atelofobia, ksobność, labilność.

        Kilkanaście miesięcy zbierania. 😀

        Polubienie

  5. Witam!
    Najpierw coś dla ciała, więc do resturacji; a tam szef kuchni poleca „danie dnia: . . .” , później coś dla ducha, a wtedy na stronkę i „słowo dnia” serwuje strawę. Może być w odwrotnej kolejności albo jednocześnie, jak kto lubi.
    (Moja propozycja to:straponten)
    Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

  6. Naprawdę świetna strona – konkretna, niebanalna, dla ambitnych !
    Świetnie, że bez problemu codziennie na maila przychodzi słówko !:)
    Pozdrawiam !:)

    Polubienie

    1. bardzo się cieszę, że się podoba:) niechaj zatem też służy jak najlepiej! I jak zawsze: z przyjemnością przyjmuję propozycje słówek do wyjaśnienia
      Pozdrawiam również:)

      Polubienie

  7. Nowe słowa to coś, co bardzo lubię 🙂 nie zawsze jest czas na wertowanie encyklopedii i notowanie nowych słówek w notesie, więc z przyjemnością będę tu zaglądać, szkoda, że trafiłam dopiero teraz.

    Propozycja słowa: iment (do imentu).

    Polubienie

    1. ha, to jest niezły pomysł, przyznam, że bloga prowadzę hobbistycznie i nie znam się specjalnie na kwestiach technicznych, ale może ktoś z czytających coś w tej kwestii podpowie?

      Polubienie

  8. Witajcie,

    przede wszystkim dzieki za bloga! (aha, wybaczcie ale nie posiadam polskich znakow na tym komputerze ;).

    Pytanie. Mam pomysl na produkt dla dzieci i chcialbym nazwac w nim postac „profesor Elokwen” (ma to oczywiscie nawiazywac do osoby elokwentnej, kwieciscie wypowiadajacej sie, majacej bogate slownictwo).

    Co mysliscie o takiej nazwie? profesor Elokwentny lub profesor Elokwencja nie brzmia juz moim zdaniem tak dobrze (choc z pewnoscia sa to wersje bardziej poprawne jezykowo 😉

    Czekam na Wasze opinie, sugestie na inna nazwe,

    pozdrawiam!

    Maciek

    Polubienie

      1. a gdyby wykorzystujac zdobyta tu wiedze nazwac te postac prof Sawant? 🙂

        czy to koniecznie osoba genialna ale zarazem uposledzona umyslowo?

        Polubienie

  9. Genialna sprawa! Szkoda, że nie ma opcji wykupienia słowa dnia na telefon, byłbym skłonny zapłacić powiedzmy 10zł za miesiąc usługi he. Na kalendarz ze słowem na każdy dzień też bym się skusił;)

    Polubienie

  10. Wspaniała strona pod każdym względem! Z wielką przyjemnością odwiedzam ją każdego dnia jako swoją stronę startową, i to mimo posiadania subskrypcji:) Z Nowym Rokiem życzę autorce/autorowi kolejnych tysięcy czytelników i niesłabnącej pasji językowej:)
    emilia

    Polubienie

  11. Ja również chciałabym dołączyć pełen superlatywów komentarz i, jakkolwiek, na usta cisną mi się obcojęzyczne zwroty do wyrażenia podziwu i szczerego ukontentowania treścią bloga, postaram się, z szacunku dla pracy autorki, znaleźć równie pasujące polskie odpowiedniki.
    Z prawdziwą radością otwieram drzwi do świata języka, który do tej pory był mi znany, ale dzięki porcji nowej wiedzy, stał się o tyle bliższym i piękniejszym. Doceniam ogrom pracy włożony w tworzenie tej strony i wdzięcznym uśmiechem z całego serca dziękuję.
    Byłoby mi bardzo miło, gdybym mogła polecić tę stronę na moim blogu, a nie śmiem tego uczynić bez zgody autorki.

    Polubienie

    1. tak wielu miłych słów na raz jeszcze nie miałam okazji dostać – bardzo dziękuję:) i cieszę się, że miło się czyta. będzie mi niezmiernie miło, jeśli polecisz mojego bloga:)

      Polubienie

  12. Czy dałoby radę utworzyć przykładowo comiesięczny quiz bazujący na słowach, jakie dostaliśmy w danym miesiącu?

    Utrwaliłoby to wiedzę i przypomniało o słowach, jakie poznaliśmy.

    Nie ma rzeczy niemożliwych, więc pytam: co Ty na to? 🙂

    Polubienie

  13. Się zapisało i Się będzie subskrybowało.
    Gratuluję pomysłu na interesującą stronę, blog.
    Korzystam z internetu od ok. 10 lat i pierwszy raz gdzieś się zapisałem , podając swój email (pomijam „konieczności”). Zastanawiam się – co mnie pokusiło? Oczywiście tego kroku nie żałuję i wysłałem linka córce.

    Polubienie

  14. Pomyślałem, że hasło „owacja” będzie dobrą okazją do krótkiego „jak słowo dnia zmieniło moje życie” 😉

    Jakiś czas temu, jeden z profesorów starał się wykazać, jakim to poślednim typem studentów jesteśmy. Rzucił: „nawet nie wiecie co to jest misiurka”. Z pewną irytacją odpowiedziałem: „rodzaj hełmu, od Misr – Egipt”. Zapewniam, że wiem to dzięki Słowu dnia. A profesor? Cóż, nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji.

    Najważniejsze: ten blog w połączeniu z darmowym programem do nauki „Anki”, to wyjątkowo kaloryczne pożywienie dla umysłu. Codziennie spędzam 5 minut, przyswajając sobie słowa proponowane tutaj. Więcej, mam pewność, że zostają trwale w mojej głowie.

    Pozdrawiam i oczywiście owacja na stojąco 🙂

    Polubienie

    1. Bardzo dziękuję i kłaniam się w pas;) A zdradź proszę o jakim programie do nauki mówisz? Kilka osób pytało się o możliwość robienia testów sprawdzających ze słówek, ale przyznam, że już mi czasu nie starcza, może bym im tenże program podpowiedziała?
      Dzięki i pozdrawiam również!
      ZR

      Polubienie

      1. Program ułatwiający zapamiętywanie (jak Supermemo, ale darmowy i bardziej intuicyjny) to Anki. Adres witryny to: http://ankisrs.net/

        Używam go zarówno do języka rodzimego (tutaj twoja zasługa, ale obowiązkowo wspomnę też o audycji językowej w Trójce i videoblogu prof. Bralczyka), nauki języków obcych i wszystkiego co mam zamiar sobie przyswoić. Najważniejsze – działa, więc polecam 🙂

        pozdrowienia

        Polubienie

  15. Bardzo cenna inicjatywa. Życzę wytrwałości.
    Jednocześnie chciałem zapytać czy poprawne jest sformułowanie „… strasznie fajne …” użyte przez Panią w dzisiejszej audycji radiowej?

    Polubienie

  16. Czy otrzymywanie na skrzynkę mailową codziennie nowego „słowa dnia” jest bezpłatne? Chciałabym wykorzystać tę możliwość jako alternatywę zadania domowego dla moich gimnazjalistów!
    Pozdrawiam
    Polonistka, wierna słuchaczka Plusa 😉
    PS. Słuchałam sobotniej audycji i tak tu trafiłam, jestem pełna entuzjazmu, co do tego pomysłu, brawo pani Zuzo! Tak trzymać

    Polubienie

    1. Całkiem bezpłatne, a najlepszą zapłatą są miłe słowa – dziękuję.
      Oczywiście proszę stronę polecać gimnazjalistom – im więcej czytelników, tym większą mam satysfakcję:)

      Polubienie

  17. Nie mogę nie podpisać się pod powyższymi owacjami i .. ja również takiej strony właśnie szukałam! Pozdrawiam jako nowa stała czytelniczka i subskrybentka!

    Polubienie

  18. Wlasciwie to rzeczywiscie pomylilem. Nadwca jest ‚Slowo Dnia’ aczkolwiek tytulem jest dla przykladu ‚Daily digest for September 29, 2012’ W sekcji ‚Body’ jest cos takiego ‚slowodnia posted: „ZNACZENIE: Inaczej kalesony […]’

    Polubienie

    1. musi być to kwestia ustawień maila, ponieważ na moją prywatną skrzynkę na gmailu przychodzi tak jak być powinno, czyli nadawca Słowo dnia, tytuł przykładowo z dziś: [New post] KRAKAUER. Proszę dać znać czy się udało przestawić, jak nie będę ścigać wordpressa:)

      Polubienie

  19. Uzywam Google Apps wiec silnik ten sam co w Gmail 😐

    Dla przykladu moj fragment ‚Message Header’ dla wiadomosci ‚INEKSPRYMABLE’ wyglada tak:

    From: =?UTF-8?B?IlPFgm93byBkbmlhIg==?=
    Subject: Daily digest for October 2, 2012

    Wiec dociera dokladnie w tej formie.

    Polubienie

  20. Hm… zmienilem adres na polski @poczta.fm i dostaje dokladnie te same maile. Czyli OD: „Slowo Dnia”, Temat: „Daily digest for October 30, 2012”. Mieszkam za granica, moze WP tak sie zachowuje jak wysyla na zagraniczne IP.

    Polubienie

    1. Hm, nie jestem mocna od strony technicznej konstrukcji bloga, więc trudno mi coś doradzić. Z drugiej strony nie widzę powodu dla którego globalne WP miałoby „dyskryminować” zagraniczne IP. Szczególnie, że wiem że bloga subskrybuje trochę osób z innych krajów, włącznie z pozaeuropejskimi i nie słyszałam od nich, żeby miały problemy.
      Może odezwiesz się do WP – może coś doradzą?

      Polubienie

  21. Trafiłem tu przez przypadek i od razu spodobała mi się ta stronka, super pomysł. Jeżeli mógłbym coś
    zasugerować to fajnie by bylo dodawać troszkę łatwiejsze słowa, które można stosować w życiu powszednim,
    oraz przydalaby się odniana. Natomiast świetny pomysł z przykladami. Stronka jedyna w swoim rodzaju.
    Pozdrawiam i będę niewątpliwie śledził, przerabiał i w miarę możliwości stosował każde umieszczone słowo.

    Polubienie

    1. dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że blog się podoba. jeśli chodzi o dobór słówek, to z tym jest zawsze problem: jedni piszą, że chcą słówka jak najbardziej skomplikowane, inni, jak Ty, że bardziej „normalne”, a jeszcze inni mają nawet preferencje branżowe;) i brakuje im np. architektonicznych:). ale staram się w miarę możliwości różnicować – i jeszcze podpoweidź, że bloga prowadzę od trzech lat, więc powinieneś w archiwum znaleźć sporo najrozmaitszych

      Polubienie

  22. Hej,
    Superowa strona. Niby mam te wszystkie słowniki, ale nie zawsze chce się je po prostu czytać. Najbardziej lubię poszerzać swój zasób leksykalny nie tyle o słowa trudne czy łatwe, ale te które fajnie brzmią, bo sporo jest w sjp troszkę niezgrabnych tworów słownych (np. tych stworzonych z wykorzystaniem przedrostka a-), które brzmią niefajnie, np. pierwsza z brzegu abazja. Choć już np. amorficzny brzmi o wiele lepiej.

    Polubienie

  23. Ja rowniez trafilam bardzo przypadkiem I zostane po wsze czasu-wspaniala strona! ciekawa, tresciwa, wszystko podane bardzo przystepnie I z wymowa (co dla mnie osobiscie jest strzalem w dziesiatke!). Dziekuje za strone I z niecierpliwoscia czekam na kolejne 365 slow dnia 🙂

    Polubienie

  24. Dzień dobry, piszę, by podziekować. Dokładnie tego szukałam, by przerwę w pracy wypełnić gwarantowaną przyjemnością. Wdzięczna za tę Pani aktywność Izabella

    Polubienie

  25. Proponuję nowe słowo, które właśnie sprawdzałam, a tutaj nie znalazłam: eksplikować.
    Pozdrawiam i dziękuję za już prawie 3-letnią przyjemność korzystania ze strony.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.