MARTEN


ZNACZENIE: Rodzaj pieca hutniczego.


UŻYCIE: Piec martenowski (inaczej marten) jest najczęściej używany do wytapiania stali. Otrzymywana w nim stal jest lepsza od tej z konwertorów, ponieważ zawiera mniej fosforu i siarki. Wbrew pojawiającym się czasem informacjom, popularne buty Dr Martens (martensy) nie są powiązane z martenowskim piecem – wynalazł je w połowie XX w. niemiecki lekarz Klaus Märtens.


PRZYKŁAD: Założył martensy i pojechał na zwiedzanie martenów.


ETYMOLOGIA: Od nazwiska francuskiego metalurga, Pierre’a Martin (1824-1915), który opracował technologicznie proces wytapiania stali w piecu regeneratorowym.

Reklama

3 myśli na temat “MARTEN”

 1. nietrafione hasło: Rodzaj pieca to „Piec Siemensa-Martina” zwany potocznie „piecem martenowskim” lub marten. W gwarze śląskiej „martin”. A jeżeli Pani pisze w sposób jaki napisała to odbiorca, który się pierwszy raz spotkał z tym słowem będzie uważał, że ono jest prawidłowe .
  Widzę ogromną niekonsekwencję.. Niemal codziennie odwiedzam słowodnia i znajduję prawdziwe rodzynki słowne jakimi powinien się chwalić każdy szanujący się słownik, a po chwili trafia się jakieś słowotwórstwo lub niezgodna z normami języka polskiego próba spolszczania pewnych nazw, które na domiar złego już w naszym języku istnieją. (np. Haredi z wymyślonym „M” na końcu słowa). Pomijam już to co napisał daromar. Stal jest „lepsza” bo wsad musi zawierać niewielkie ilości siarki i fosforu. Co czyni ją gorszą do produkcji np. drutów. W jednej kategorii są gorsze od konwertorów w innej od pieców łukowych, a przede wszystkim dużo uciążliwsze dla środowiska. Dlatego zostały likwidowane w latach 90′. Nie bez powodu proces martenowski nazywa się historycznym. Przepraszam za słowa krytyki, ale wprowadza Pani czasem ludzi w błąd, a chyba stworzyła Pani ten blog w zupełnie innym celu.
  pozdrawiam,

  „Ojciec, Bóg wie gdzie,
  Martenowski stawiał piec
  Mnie paznokieć z palca zszedł…”

  Polubienie

  1. Konstruktywna krytyka zawsze w cenie, zatem dziękuję za wpis. Poniżej moje odpowiedzi.
   Skoro jako właściwą przytacza Pan definicję z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Marten) to proszę być konsekwentnym i nie podważać, tego co podane jest dalej, czyli że stal jest „lepsza”. Ja jednak definicję wolę opierać na wiedzy Władysława Kopalińskiego, a ewentualne dodatki czerpać właśnie z wikipedii – stąd taka, a nie inna forma wpisu. Oczywiście nie spieram się czy do produkcji drutów lepsza jest taka czy inna stal. Wspaniale, gdy fachową wiedzą dzielą się eksperci:).
   Bardzo mi miło, że codziennie odwiedza Pan Słowo dnia, jednak nigdzie nie jest napisane, że jest to słownik – nawet przez myśl mi nie przeszło, by do takowych aspirować. Jak napisałam w zakładce ” o stronie”, już blisko trzy lata temu, gdy rozpoczęłam prowadzenie bloga: „Mam nadzieję, że wyrazy jakie znajdziecie na stronie, będą dla Was zarówno przydatne, jak i ciekawe, a czasem nawet zabawne. Wysyłając codziennie „Słowo dnia” wierzę, że nie tylko pomogę Wam w unikaniu gaf, ale też, jeśli nie przede wszystkim, sprawię satysfakcję – że właśnie powiększacie swój zasób słów, albo wręcz przeciwnie – że objaśniany wyraz już znacie”.
   Niekonsekwencja z kolei, jak Pan sądzi, w doborze słów jest w pełni zamierzona. Dla mnie to bowiem nie niekonsekwencja, a zróżnicowanie wyrazów – staram się umieszczać i błędy językowe, i słowa obcojęzyczne, i akronimy, i wyrazy przestarzałe, i żartobliwe, i (przesadnie lub nie) wysublimowane. Żeby było inaczej niż w pierwszym lepszym słowniku, jaki każdy zapewne ma na półce.
   Pozostaje mi mieć jedynie nadzieję, że nawet jeśli nie w pełni spełniam Pana oczekiwania, to wśród ponad 700 słów jakie już na blogu przedstawiłam znalazł Pan na tyle wiele ciekawych, że nadal będzie na Słowo dnia zaglądać:).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.