KLEZMER


ZNACZENIE: Inaczej żydowski grajek.


UŻYCIE: Klezmer to określenie muzykanta, szczególnie takiego, który przygrywa w lokalach czy na weselach. Z kolei muzyka klezmerska to muzyka żydowska niegdyś związana z obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową graną w czasie ślubów i uroczystości, by wreszcie połączyć się z jazzem.


PRZYKŁAD: Jednym z najbardziej znanych muzyków tworzących muzykę klezmerską jest John Zorn oraz jego Masada. Tutaj można posłuchaj przykładu tego co tworzą.


ETYMOLOGIA: hebr. כלי זמר (klej zemer) – instrumenty muzyczne.

Reklama

4 myśli na temat “KLEZMER”

      1. Na żywo Masady nie widziałem, ale miałem niewątpliwą przyjemność być na koncercie Electric Masady – późniejszego zespołu Zorna, wykonującego melodie Masady (zwanej też czasem dla odróżnienia od tego projektu Acoustic Masadą) w rozbudowanych, elektrycznych i elektronicznych aranżacjach. Całość brzmi znakomicie eklektycznie, zupełnie inaczej niż stricte freejazzowa Masada (która też jest oczywiście kapitalna). Ale klezmerska nuta wyraźnie i tam pobrzmiewa.

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.