ZNACZENIE: W architekturze, niski trójkątny szczyt nad portykiem (monumentalna część budowli przed wejściem głównym).
UŻYCIE: Wewnętrzne pole frontonu, gładkie lub wypełnione dekoracją rzeźbiarską, nosi nazwę tympanonu. Jako element ornamentowy stosowany jest także jako dekoracyjne zwieńczenie obramowań okiennych i drzwiowych, portali, ołtarzy etc. Fronton to także kort lub budynek do baskijskiej gry jai alai.
PRZYKŁAD: W swojej posiadłości miał już wszystko: kamienne lwy na wjeździe, łabędzie w stawie i kolumny do złudzenia przypominające te, jakie widział na wycieczce w Grecji. Wciąż jednak nie mógł się zdecydować w jakim kształcie będzie fronton nad rozbudowywaną budą dla psa.
ETYMOLOGIA: łac. frons – czoło.
Jeśli konstytutywną cechą frontonu jest trójkątny kształt, a rozumiem że tak jest, bo inaczej nie byłby to element definicji, to Pan z przykładu nie może się zastanawiać nad kształtem frontonu.
PolubieniePolubienie
A niby czemu nie? może być trójkąt równoboczny, a może być równoramienny:). Ale faktycznie uściślając: fronton był zawsze trójkątny w architekturze klasycznej, w architekturze nowożytnej spotkać można również frontony półowalne, przerywane lub wyłamywane.
PolubieniePolubienie