FRONTON


ZNACZENIE: W architekturze, niski trójkątny szczyt nad portykiem (monumentalna część budowli przed wejściem głównym).


UŻYCIE: Wewnętrzne pole frontonu, gładkie lub wypełnione dekoracją rzeźbiarską, nosi nazwę tympanonu. Jako element ornamentowy stosowany jest także jako dekoracyjne zwieńczenie obramowań okiennych i drzwiowych, portali, ołtarzy etc. Fronton to także kort lub budynek do baskijskiej gry jai alai.


PRZYKŁAD: W swojej posiadłości miał już wszystko: kamienne lwy na wjeździe, łabędzie w stawie i kolumny do złudzenia przypominające te, jakie widział na wycieczce w Grecji. Wciąż jednak nie mógł się zdecydować w jakim kształcie będzie fronton nad rozbudowywaną budą dla psa.


ETYMOLOGIA: łac. frons – czoło.

Reklama

2 myśli na temat “FRONTON”

  1. Jeśli konstytutywną cechą frontonu jest trójkątny kształt, a rozumiem że tak jest, bo inaczej nie byłby to element definicji, to Pan z przykładu nie może się zastanawiać nad kształtem frontonu.

    Polubienie

    1. A niby czemu nie? może być trójkąt równoboczny, a może być równoramienny:). Ale faktycznie uściślając: fronton był zawsze trójkątny w architekturze klasycznej, w architekturze nowożytnej spotkać można również frontony półowalne, przerywane lub wyłamywane.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.