ZNACZENIE: Głośne, manifestacyjne objawy uznania.
UŻYCIE: Owacja może przejawiać się oklaskami, okrzykami, nie koniecznie wymaga stania, jednak owacja na stojąco oznacza najwyższy wyraz uznania. Jeśli artysta obawia się, że jego występ nie spotka się ze spontanicznym uznaniem publiczności, może wynająć klakę, czyli grupę zorganizowanych lub wynajętych oklaskiwaczy, którzy zapewnią owację.
PRZYKŁAD: Część publiki zdegustowana wychodziła z sali, podczas gdy druga połowa sali zgotowała aktorom owację na stojąco.
ETYMOLOGIA: łac. ovatio – nagroda przyznawana w Starożytnym Rzymie zwycięskiemu wodzowi. Była ona w hierarchii niższa od triumfu, a odbywający ją wódz przechodził przez miasto pieszo, bądź przejeżdżał konno. Ubrany był w ozdobną togę, skromniejszą niż w czasie triumfu, z mirtowym wieńcem na skroni, a towarzyszyli mu fleciści. Owacje przyznawano zazwyczaj wtedy, gdy wojna była toczona przeciwko wrogowi „niegodnemu” (np. niewolnikom bądź piratom), lub nie została wypowiedziana w sposób formalny. Zazwyczaj podczas owacji zwycięski wódz składał bogom w ofierze owcę.
Wow gratulacje pomysłowości. Aż dziwi, że są jeszcze ludzie którzy bezinteresownie piszą blogi. Powodzenia i wytrwałości!
PolubieniePolubienie
Dzięki:)
PolubieniePolubienie