HIPSTER


ZNACZENIE: Subkultura ludzi z klasy średniej skupiająca się na odcinaniu się od tzw. mainstreamu, czyli głównego nurtu mody/kultury.


UŻYCIE: Bycie hipsterem to subkultura bycia „ponad” pośpiech czy pracę na etacie. Jako hipster powinno uprawiać się wolny zawód siedząc w kawiarni, najlepiej z MacBookiem (komputerem Apple’a). Nie jest dobrze widziane noszenie markowych ubrań (a raczej bardzo dyskretne tej marki pokazywanie), bywać powinno się w miejscach awangardowych i mało znanych dla ogółu, kupować produkty wytwarzane przez małe, lokalne fabryki czy manufaktury. Sami hipsterzy mogliby zapewne wzbogacić ten wpis o wiele jeszcze ważnych założeń tej subkultury – do czego zachęcam.


PRZYKŁAD: Jego babcia nie mogła zapamiętać, że wnuk jest hipsterem, nie hipisem.


ETYMOLOGIA: Określenie hipster pochodzi z lat 40. XX w., określał wówczas zapalonego miłośnika jazzu, osobę zamiłowaną w rzeczach modnych i eleganckich, w nowościach. Może pochodzić od określenia hep – określającego aprobatę dla czyichś umiejętności jazzowych, hop – slangowego określenia opium lub hipi – otwierać komuś oczy (w narzeczu afrykańskim).

Reklama

Jeden komentarz na temat “HIPSTER”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.