POPRAWNIE: Jedyną poprawną jest forma ‚na dworze’ (podobnie jak ‚wracać z dworu’). Dopuszczalnym regionalizmem (charakterystycznym dla południa Polski) jest forma ‚na polu’ (i analogicznie ‚wracać z pola’).
BŁĘDNIE: Formy ‚na dworzu’, a zatem też ‚wracać z dworza’ są niepoprawne.
DLACZEGO TAK?: ‚Dwór’ jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, a nie nijakiego (nie istnieje w polszczyźnie wyraz dworze), dlatego jako jedynie poprawne traktuje się wyrażenia ‚na dworze’. Błędna forma miejscownika (na dworzu) pojawia się wskutek analogii do bliskiego znaczeniowo wyrażenia na podwórzu – podwórze ma jednak rodzaj gramatyczny nijaki, jak pole.
Oj, mieszkańcy południa Polski nie polubią Słowa za ten „dopuszczalny regionalizm”….. 😉 Choć to sama prawda.
PolubieniePolubienie
ano:)
PolubieniePolubienie
Na dworzu – mówimy na Mazowszu! Analogia do podwórza, które kiedyś było przy każdym domu na Mazowszu. Mój dziadek i babcia (z Błonia pod Warszawą) tak mówili i mój pradziadek i wszystkie wujki z ciotkami. 😉 Ciekawe kto pisze te słowniki albo raczej skąd pochodzą ich autorzy, chyba nie z Mazowsza 😉
PolubieniePolubienie
Krakusy maja wydumana teorie na temat tego jak to Pany ida na pole, a chlopstwo na dwor. Oczywiscie nie ma to nic wspolnego z prawda historyczna i slowotworstwem. Ale niech krakusy maja to poczucie wyjatkowosci.
PolubieniePolubienie
toż to jawny humbug. nigdy nie rozumiałem co mają na myśli w Krakowie. to królewski był dwór -szlachta miała dworki i wychodziła na dwór mieszczanie na podwórze, a chłopy z chałupy wychodzą na pola.
PolubieniePolubienie
Gdy mieszkałam w Krakowie szalenie bawilo mnie to „pole”. Ale niech im będzie 🙂
PolubieniePolubienie
Jezu ludzie jak wy sie czepiacie:p walki na slowa chcecie? Dwor jest tylko jeden, na Wawelu,wiesniacy chodzili na dwor do pracy, zas szlachta na pole,dogladac swoich pracownikow.
no a take na powaznie to miejcie sobie swoj dwor,ja wychodze na pole. I juz:-) take btw to zadne z was nie jest ze „szlachty” to gdzie wychodzicie?
PolubieniePolubienie
na miasto
PolubieniePolubienie
„Dwór jest tylko jeden, na Wawelu” – no większej głupoty nie słyszałem ;).
Chyba coś jest w stwierdzeniu o tej pożądanej wyjątkowości krakusów…
„Wieśniacy chodzili na dwór do pracy” – czyżbym ja miał braki, czy może Marzena nie wie, że chłop na roli pracuje, nie w mieście o.O.
Tak kapkę dla mnie wydumane te krakusowe tłumaczenia.
PolubieniePolubienie
Na POLE czyli ZEWNĄTRZ. Pole w odniesieniu plac, miejsce (jak pole namiotowe, pole naftowe i inne pola). Nie ma to nic wspólnego z polem uprawnym i doglądaniem ludzi bądź też z pracą na nim. Sumując, wychodzę na pole czyli na zewnątrz pomieszczenia w którym przebywam. A cóż złego jest w tym, że na polu pracują ludzie ? to taki wstyd być ze wsi ? A „szlachta” skąd i od kogo bierze pożywienie ? tak wiem z supermarketów 😀 Jednak najciekawsze jest to, że spotykam się też z pobytem na dwoRZU co już jest całkowitym nieporozumieniem. Wychodźmy więc na POLE na DWÓR czy też PODWÓRKO lub na zewnątrz nie obrażając przy tym nikogo
PolubieniePolubienie
Mazowsze mówi „na dworzu” 🙂
PolubieniePolubienie
Na polu to sobie można ziemniakami rzucać matołki. Uczta się Polskiego lepi !!
PolubieniePolubienie
No teraz to faktycznie polecialas czysta polszczyzna wiejska kobieto. Pfff. Nie wiesz o czym piszesz, nie masz pojecia jak sie pisze..wiec sie nie wypowiadaj
PolubieniePolubienie
Haniu tu coś dla Ciebie:
„Ciekawostką może być to, że w Małopolsce ukuto złośliwe twierdzenie, które wyjaśnia regionalną różnicę w nazywaniu tego, co jest na zewnątrz, poza domem: ci, którzy mieszkają na polu, muszą mówić, że bawią się na dworze (a. wychodzą na dwór), w przeciwieństwie do tych, którzy mieszkając na dworze, nie wstydzą się wychodzić na pole.”
PolubieniePolubienie
Na dworze królewskim, a na dworzu czyli na powietrzu , to dwa inne słowa ! Mówimy na dworze królewskim , na dworze – jestem po za domem , czyli na dworzu . W ten sposób rozróżniamy te dwa miejsca .
PolubieniePolubienie
Mnie uczyli jak byłem mały, że „byłem na dworze” oznacza, że na dworze królewskim, a „byłem na dworzu” to byłem na podwórku
PolubieniePolubienie