FRANCZYZA VS FRANSZYZA


POPRAWNIE: Franczyza to system sprzedaży oparty na ścisłej współpracy między prawnie i finansowo niezależnymi firmami. Jest popularną formą działalności np. w sektorze gastronomicznym. Franczyzobiorca np. sieci kawiarni czy barów fast-food jest zobowiązany do przestrzegania wytycznych franczyzodawcy, dotyczących np. wystroju wnętrza. Franczyzobiorca płaci ponadto franczyzodawcy ustaloną kwotę za prawo do używania logo firmy, jego know-how, etc. Franszyza z kolei to klauzula w umowie ubezpieczeniowej przerzucająca na ubezpieczonego część odpowiedzialności. Może ona dotyczyć np. sytuacji wizyty u lekarza podczas wakacji – franszyzą będzie zapis w umowie, że np. kwoty do 100 euro pokrywa ubezpieczony.


BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.


DLACZEGO TAK?: Franczyza pochodzi od angielskiego czasownika to franchise – udzielać franczyzy. Franszyza z kolei wywodzi się z języka francuskiego: franchise to inaczej zwolnienie od czegoś lub szczerość.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.