CELI VS CELÓW


POPRAWNIE: Celi – dopełniacz l.mn. od rzeczownika cela; celów – dopełniacz l.mn. od rzeczownika cel.


BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.


DLACZEGO TAK?: W przypadku innych rzeczowników o podobnej odmianie często dopuszczalne są dwie formy, będące jednakowo poprawne, np. w przypadku rzeczownika pokój, można go w l.mn. odmieniać jako ‚zapraszam cię do moich pokojów’, ale też ‚to są mieszkańcy wszystkich pokoi’. W przypadku odmiany celi i celów użycie danej formy determinuje, który z wyrazów – celę czy cel – mamy na myśli: na ten rok nie mam wielu celów, oprócz jednego: nigdy nie wrócić do zamieszkiwanych przeze mnie celi.

Reklama

6 myśli na temat “CELI VS CELÓW”

  1. Odnoszę wrażenie, że w treści posta jest błąd: dopełnienie to część zdania, a mowa chyba jest o części mowy, jaką jest przypadek odpowiadający na pytania „kogo? czego?” czyli dopełniacz.

    W naszym języku często dopełnienie jest w dopełniaczu, np. „Adam udziela wywiadu” (kogo? czego? – wywiadu), ale nie zawsze – np. „Słowo dnia jest blogiem”, gdzie dopełnienie mamy w narzędniku (kim? czym? – blogiem). W zdaniach oznajmujących często też dopełnienie występuje w bierniku – np. „Adam sprząta pokój” (kogo? co? – pokój).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.