POPRAWNIE: Solenizant to osoba, która obchodzi danego dnia imieniny lub urodziny; jubilat z kolei to osoba lub instytucja, która obchodzi jubileusz.
BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: Solenizant pochodzi od łacińskiego słowa solennis, które oznacza coś uroczystego, dorocznego. Solenizantem jest więc obchodzące dziś pierwsze urodziny Słowo dnia (hip hip hurra!), ale też każdy inny świętujący swoje urodziny – może to być dwulatek, ale też emeryt. Jubilat z kolei to osoba, instytucja czy np. miasto obchodzące jubileusz, czyli znaczącą rocznicę jakiegoś wydarzenia: narodzin, utworzenia, rozpoczęcia pracy, zawarcia związku małżeńskiego etc. (od łac. annus iubilaeus – rok jubileuszowy). Zwyczajowo jubileusz to rocznica okrągła, kończąca się zerem lub piątką.
a osoba obchodząca 18 urodziny to solenizant czy jubilat?
PolubieniePolubienie
„…osoba obchodząca 18 urodziny..” Zapewne pytanie dotyczy „wejścia w życie dorosłe”. To zależy od danego państwa , wyznania , grupy etnicznej itp.. Są „dorosłe” i 13-letnie , i 16-letnie ,21-letnie. Ps.Jest coś takiego [ w prawie] jak: „…Dziecko poczęte lecz nienarodzone określa się pojęciem „nasciturus”. Prawo uregulowało sytuację nasciturusa głównie w zakresie jego uprawnień do dziedziczenia. Zgodnie z art. 927 kc dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Nasciturus może być również podmiotem zapisu testamentowego (art. 972 kc).”.
PolubieniePolubienie
ostatnie zdanie odpowie „Zwyczajowo jubileusz to rocznica okrągła, kończąca się zerem lub piątką.”
PolubieniePolubienie
solenizant, bo obchodzi urodziny. 18 lat nie jest też rocznicą okrągłą, nie kończy się ani zerem ani piątką jak to jest wyraznie zaznaczone przy jubleuszu.
PolubieniePolubienie
Wszyscy się mylicie!!!!!!!!!!!!!! SOLENIZANT-imieniny JUBILAT-urodziny ZWYCZAJOWO nie oznacza zawsze!!!! czytajcie ze zrozumieniem!!! MOzna obchodzić jubileusz co roku i jubileusz jest cykliczny a imieniny nie !!! bo są zawsze tego dnia czy bedziesz żył czy już umrzesz. Co roku obchodzisz swój jubileusz narodzin czyli jesteś jubilatem na swoich urodzinach i to nie ważne czy 4 7 18 czy 40 urodziny
PolubieniePolubienie
To rozróżnienie jest wykreowane przez błędne przeświadczenie ludzi i jakby potrzebę rozróżnienia między urodzinami i imieninami (co ciekawe, w większości kultur to chyba urodziny są istotniejsze, a u nas utarło się odwrotnie) i się po prostu, powiedzmy, przyjęło, bo rzecz powtarzana milion razy staje się prawdą, choć niekoniecznie tą właściwą. Jest wyraźnie zaznaczone, że jubileusz to ZNACZĄCA rocznica jakiegoś wydarzenia. Nie sądzę, by 4 urodziny dziecka można było nazwać znaczącą rocznicą wydarzenia. Dziecko 4-letnie jest solenizantem bo obchodzi jak co rok uroczyście swoje urodziny.
PolubieniePolubienie
„Urodziny może obchodzić nawet pies, a imieniny są dla ludzi i ich patronów.” Tak mawia moja mama. Stad wyższość imienin nad urodzinami. Imieniny – od imienia Patrona, Św. Także ten zwyczaj nie przyjął sie od tak. Od dłuższego czasu wszyscy w Polsce obchodzą hucznie imieniny. Urodziny sa głownie w krajach protestanckich, laickich, ale pojawiają sie w tez w innych krajach: Węgry, Rosja onegdaj, itd..
Przepraszam za błędy – pisze z telefonu.
Odkopalam temat? Złota łopata mi sie należy.
PolubieniePolubienie
odkopywany jest regularnie, pewnie wtedy gdy ktoś akurat śwętuje i gugluje „kim jest”;)
PolubieniePolubienie
„nie ważne” piszemy łącznie, tak gwoli ścisłości 🙂
PolubieniePolubienie
Chyba Was pogielo, sprawdzcie sobie poprawna definicje
PolubieniePolubienie
do Katherina – ‚wszyscy w Polsce’??? serio? a u mnie z dziada pradziada obchodzi się urodziny, a nie imieniny (rodzina z lubelszczyzny, śląska i pomorza zach, więc różne regiony)
PolubieniePolubienie
Mickiewicz pisze: „Dziś dzień patrona – uroczyste święto…” Imieniny to nie moje święto, ale mojego patrona! Świętuję i czczę jego pamięć, nie swoją. Nie JA mam imieniny, ja mogę mieć tylko urodziny. A święto patrona było wybierane albo na dzień jego śmierci, albo urodzin – ale jego, a nie moich. Kto świętuje imieniny jako nie swoje, ale swojego patrona? – i jak świętuje?
PolubieniePolubienie