R.S.V.P.


ZNACZENIE: Skrót umieszczany na zaproszeniach, oznaczający prośbę o odpowiedź.


UŻYCIE: Zasady etykiety wymagają, by na zaproszenie z powyższym skrótem odpowiedzieć telefonicznie lub pisemnie, wskazanej do tego w zaproszeniu osobie, najpóźniej w ciągu 24 godzin lub do dnia podanego na zaproszeniu. Odniesienie się do zaproszenia świadczy o kulturze adresata – organizujący przyjęcie, konferencję, etc. dowie się dzięki odpowiedzi ile osób będzie obecnych i tym samym pozwoli mu to na optymalną organizację wydarzenia (ustawienie stolików, liczba krzeseł, zamówienie cateringu, etc.), a także uchroni przed poniesieniem zbędnych kosztów. Na zaproszeniu może być także napis en cas d’empechement, oznaczający prośbę o odpowiedź tylko w przypadku rezygnacji ze skorzystania z zaproszenia.


PRZYKŁAD: Wysłałam zaproszenie na imprezę urodzinową, wpisałam „RSVP”, a i tak połowa osób nie dała znać czy planuje przyjść. Ale nie ma tego złego – jak się zjawią, tym lepsza zabawa, jak nie – więcej tortu dla nas!


ETYMOLOGIA: Skrót francuskiego zdania repondez s’il vous plait – „proszę odpowiedzieć”.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.