BENIAMINEK


ZNACZENIE: 1. Ulubione dziecko lub osoba dorosła, którą się faworyzuje. 2. Drużyna, która w danym sezonie uzyskała awans do wyższej klasy lub ligi.


UŻYCIE: 1. Beniamin jest imieniem hebrajskim, oznaczającym „syna południa” lub „syna prawicy”. W księdze Genesis 35:18 noszący to imię są nazywani synami dobrej fortuny, ponieważ prawa strona była uważana w starożytnym Izraelu za szczęśliwą. Beniamin obchodzi urodziny 31 marca i 19 grudnia. 2. Logicznie w stosunku do pierwszego znaczenia słowa, beniaminkiem czyli ulubieńcem, szczęściarzem nazywa się drużynę, której udało się wywalczyć awans z niższej ligi.


PRZYKŁAD: 1. Mój brat Beniamin jest prawdziwym beniaminkiem rodziców – nawet jak przynosi ze szkoły same uwagi, a na świadectwie ma najniższą średnią w klasie, w przeciwieństwie do mnie, zawsze dostaje pieniądze na wakacyjny wyjazd. 2. Beniaminkom dwukrotnie w historii udało się wywalczyć tytuł piłkarskiego Mistrza Polski: w 1937 r. zespołowi Cracovii, a w sezonie 1988/89 Ruchowi Chorzów.


ETYMOLOGIA: Wg. Biblii (Gen. 35:18; 42:4; 43:29-34), Rachela, umierając przy narodzinach syna, nazwała go Benoni (tj. syn boleści mojej), ale ojciec, Jakub, zmienił jego imię na Beniamin (tj. syn prawicy, syn szczęścia).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.