DERBY


ZNACZENIE: 1. Miasto w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Derbyshire, nad rzeką Derwent. 2. Mecz piłki nożnej dwóch drużyn z tego samego miasta lub regionu, np. derby Górnego Śląska (Górnik Zabrze – Ruch Chorzów), derby Madrytu (Real Madrid – Atletico de Madrid). 3. Doroczna gonitwa w wyścigach konnych.


UŻYCIE: 1. Derby jest miastem typowo przemysłowym, będącym w XVIII w. ośrodkiem angielskiej rewolucji przemysłowej. Współcześnie miasto znane jest między innymi z dużej społeczności osób niesłyszących. Szacuje się, że niesłysząca populacja w Derby jest trzykrotnie wyższa niż średnia liczba osób głuchych w Wielkiej Brytanii, a miasto (z liczbą zaledwie 230 tys. mieszkańców) w statystyce tej ustępuje jedynie Londynowi. 2. Mylne jest używanie określenia derby dla meczu tzw. odwiecznych rywali, chyba że są to drużyny z tego samego miasta. 3. Derby to wyścig o długości 2 400 m (półtorej mili angielskiej), w którym startują trzyletnie konie pełnokrwiste.


PRZYKŁAD: 1. W Derby urodził się Alan Bates, aktor filmowy i teatralny, znany polskiej publiczności między innymi z pierwszoplanowej roli w Greku Zorbie. 2. Wielu warszawiaków uważa, że w stolicy derbów nie ma. Jak mawiają: „nie ma Polonii w mieście” i retorycznie dodają: „Z kim ma zatem Legia walczyć?”. 3. Zeszłoroczne derby w Epsom, z czasem 2:36.74 min., wygrał Sea the Stars pod dżokejem Michaelem Kinane.


ETYMOLOGIA: 1. Nazwa własna pochodząca prawdopodobnie od anglosaskiej Deoraby – „miasto jeleni”. 2. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od określenia wyścigu konnego, jako przykładu silnej rywalizacji sportowej. 3. Od osoby lorda Derby, Edwarda Smitha-Stanleya, który w 1780 r. zapoczątkował doroczny wyścig trzylatków w Epsom Downs w płd.-wsch. Anglii.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.