PROKRASTYNATOR


ZNACZENIE: Określenie osoby, która cierpi na chroniczną niemożność zmobilizowania się do pracy, nauki czy wykonania innych obowiązków. Charakterystyczne dla prokrastynatora jest zwlekanie i nieustanne przekładanie na później zadań, jakie powinien wykonać.


UŻYCIE: Prokrastynacja to psychologiczna przypadłość, która może przejawiać się w najróżniejszych dziedzinach życia. Do niedawna prokrastynację stawiało się na równi z lenistwem, jednak teorie psychologiczne dowodzą, że jest to zaburzenie osobowościowe. Dotyka ono przede wszystkim perfekcjonistów nastawionych na szybkie efekty, którzy w przypadku ich braku zniechęcają się lub odwlekają moment zmierzenia się z wyzwaniem/zadaniem.


PRZYKŁAD: Prokrastynator w pracy w nieskończoność odkładać będzie odpisanie na maile, w stosunkach towarzyskich dojdzie do wniosku, że dziś jest zbyt zmęczony, na wyjście ze znajomymi i przełoży spotkanie na weekend, a w domu dojdzie do wniosku, że skoro jest już ciemno, nie ma sensu odkurzać, bo i tak nie widać gdzie chowają się „koty”.


ETYMOLOGIA: łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka.

Reklama

5 myśli na temat “PROKRASTYNATOR”

  1. Bardzo fajne słówko, dzięki za komentarz, Musztardo:)!
   Jest jednak mała, ale ważna różnica między kunktatorem a prokrastynatorem. Ten pierwszy odwleka działanie, podjęcie decyzji, etc. rozmyślnie; drugi z kolei często chciałby zadziałać, ale nie może: jest niezorganizowany lub boi się porażki. Pewnie ci, którzy polubili używać na własny użytek określenia prokrastynator będą woleli przy nim pozostać – kunktator ma bardziej pejoratywny wydźwięk:).

   Polubienie

 1. Dzisiaj pierwszy raz usłyszałam to słowo i przyznam szczerze że nie wiedziałam ci znaczy.
  Zajrzałam tutaj i się dowiedziałam.Muszę się przyznać że od jakiegoś czasu bardzo mnie ta dolegliwość gnębi. Kiedyś lubiłam załatwiać sprawy szybko i perfekcyjnie a od jakiegoś czasu nauczyłam się że nic się nie stanie jeśli tego nie zrobię zaraz.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.