ZNACZENIE: Brunatnoczerwona żywica z kory balsamowca, szczególnie popularna, ze względu na swoje występowanie, w Arabii i Wschodniej Afryce; wykorzystywana jako kadzidło lub lek.
UŻYCIE: 1. Dawniej mirra wykorzystywana była jako kadzidło, ale także, m.in. ze względu na właściwości gumowate, do balsamowania zwłok. 2. Mirra wykazuje własności lecznicze. Przez starożytnych Greków stosowana była do leczenia infekcji jamy ustnej i przy schorzeniach dróg oddechowych. Obecnie wykorzystywane jest w preparatach antyseptycznych oraz antyalergicznych, a także jako dodatek do kosmetyków – perfum, balsamów czy past do zębów. 3. Według religii chrześcijańskiej, mirra była, obok kadzidła i złota, jednym z darów jakie Jezus otrzymał w dniu narodzin od mędrców ze Wschodu.
PRZYKŁAD: 1. W czasach starożytnych mirra była surowcem cenniejszym niż złoto. Świadoma tego królowa Hatszepsut stosowała kadzidło w charakterze perfum. 2. Idąc w duchu tradycji chrześcijańskiej, kupiłam babci krem z dodatkiem mirry – oprócz właściwości ujędrniających skórę, ma także działanie przeciwzmarszczkowe i łagodzące podrażnienia. 3. Skoro Święto Trzech Króli (6.01) ma być ponownie dnień wolnym od pracy, to może wynagrodzenie na koniec stycznia zaczniemy odbierać w złocie, kadzidle lub mirze?
ETYMOLOGIA: gr. mýrrha – wonna gumożywica z kory balsamowców.